Proje Ortağı ...

Bu bahsedeceğim proje dünyada milyar defa yapılmış bir projedir. Projenin iki ortağı olsa da meyve vermesini bekleyen çok kişi vardır. Dinamikleri neler? Sahiplenilme duygusu ile sahip olma duygusudur.

Ticari bir proje kesinlikle değildir. Dünyadaki neyi verirseniz verin mal ile birini proje ortağı olmaya ikna edemezsiniz. Proje ortağınızı tek taraflı olarak seçemezsiniz.

Başarılı ya da başarısız olmanın dünyada kesin bir ölçme biçimi yoktur. Proje ortağınız gece gündüz yanınızdadır. Bir nedenle ayrılsanız da ayrı kalamazsınız. Taraflar birbirlerine birer yeni uzuv gibi olurlar. Bu durum el gibi ayak gibi de doğuştan değildir.


Evet bu evliliktir. Çocuk yetiştirme projesidir. Sahip olma duygusu dedim de burada çocuk sahibi olmak dünyalık mal mülk sahibi olmak sözkonusu olsa bile bunun bir dinamiği de cinselliktir.

20 yıldır onunla bu projenin içindeyiz 4 çocuk sahibi olduk. Biz başarılımıyız peki? Dedim ya kesin bir ölçme sistemi yoktur. Lakin ayette geçen asıl başarı budur çalışanlar bunun için çalışsın denilen duruma her iki tarafta ulaşırsa bu proje başarılıdır. Ben kendisinden cennet için yardımlaşma sözünü nikah öncesinde almıştım. Allah razı olsun bu amaç için hala yardımlaşıyoruz.


Gençlere ve ailelerine nasihat için bu makaleyi yazıyorum... Cinsellik duygusu gençler tarafından çoğu zaman aşk diye tabir edilir. İnsan olurken daha doğrusu çocukluktan ayrılırken farkında olmadan bir birey olma yolunda ilerlerken bilinç denilen şey kimi zaman yoktur. Cinsellik duygusunun etkisi altında bilinçsiz darvanışlarımız olur.

Yaşam nehrinde yol alırken duygularımızın aklı devre dışı bıraktığını ve irademizi devraldığını hayatımızın bazı sahnelerini yaşarken farketmeyiz. Sahne yaşanır bellekteki kaydı oluşur bir ara fırsatımız olursa sahneyi değerlendirirken bunu farkederiz.Biz kendimizden başkasını beğenmeyen varlıklar nasıl oluyor da bir başka bireyi kendimizden çok daha öte sevebiliyoruz. Beğenmek derken %100 hep kendimizi beğenmişizdir. Diğerlerini bu kendini beğenmeden sonra ve bu orandan düşük olarak beğeniriz.

Sekiz rakamanı verin bana ben bu rakama ulaşmanın birçok yolunu söyleyeyim size:
Örneğin 3+5 Ya da
4*2 veya
2 üzeri 3
ama bir evlilik söyleyin mesela Ali ile Fatma nasıl oldu da evlendi bunu izah edemem. Birbirlerini sevmişler deriz ama bu tek başına izah edemez.


Evlilik Öncesi Nasıl Olmalı

Yaşam şekli olarak hangi şekilde yaşıyorsunuz? Kendi istediğiniz şekilde yaşıyorsanız siz İslam dininde değilsinizdir. “Nefsini ilah edinmek” diye bir tabir vardır Kitap'ta. Bir de “Yaşam şekli olarak İslam'dan razı olmak” diye bir ifade vardır.

Bu da nereden çıktı demeyin. Kayıt ve şart olmaksızın kendi isteğinizi yaşıyorsanız Allah'ın dedikleri sizi etkilemeyecektir. Eğer İslam'a göre yaşıyorsanız evlilikte sahiplenilecek kadın yada kızın velisi razı olmadan evlilik olmuyor. Aynı şekilde kızın razı olmadığı velinin istediği evlilik de olmuyor. Bununla biz şunu anlıyoruz ki: Evlilik sadece kız ve erkeğin birlikte yürüttükleri bir proje olsa da bu projenin başlangıcı ve fırtınalı zamanlardaki korunması aileler ile mümkün oluyor.
Yani kalbinize gelen her duygunun sahibi ile proje başlatamıyorsunuz. Ama kalbe duygu gelmeden de bu evlilik başlatılamıyor. Zorlama olanları hariç tutarsak bu böyledir.

TÜİK verilerinde varmıdır bilmiyorum. Bir istatistik biten evliliklerin büyük çoğunluğunun 2. yıldan sonra bittiğini söyler. Bu bilgi doğru ise bizim bu bilgiden hareketle varacağımız şey İslamı DİNLEMEKTİR. Duygu perdesinin Ya da duygu sisinin kalkması demekki 2 yıl alıyor. Evliyken bu sisin kalkma süresi kısalıyor olabilir. SONUÇ ; Evlilik kararı aile ile istişare etmeden alınmaması gereken bir karardır. Allah'ın kesinlikle karışması gereken zor mu zor duygusal bir süreçtir.


Tekrar söylüyorum Allah'ın ne dediğine, nasıl istediğine önem vermeyen hayatına başka ilahların istek ve ve arzularını ortak eder.

Evlilik görüşmesi denilen bir süre vardır. Bu süre zarfından halvet denilen başbaşa kalma Müslüman birine yasaktır. Şöyle düşünün sizin evlendiğiniz insan ile görüşme yapmış ve olumsuz karar almış birisi onunla halvet halinde kalmış olsa bu sizin nasıl etkiler? Bu projeye inancınız hasar almaz mı? Yok temin ederim sizi. Allah ayette temizler temizlere dir buyurur. Siz kendi tarafınızla ilgilenin vesveselerin peşine takılmayın. Siz temiz iseniz eşiniz de temiz olacaktır buna kesin inanın.Yaşam koçu Muhammed S.A.V. olan gençler lütfen koçunuzun sahih olan sünnetini öğrenip yaşayın. O duygusal yoğunlukta halvet halinde kaldığınızda 3. kim oluyor biliyor musunuz? Koçumuz haber vermiş ki şeytandır. O da zaten düşmanımız değil midir? Kurmak istediğiniz evliliğin de düşmanıdır. O yüzden düşmana önlem almak gerek. Evliliğin yakıtı ve itici gücü olan cinselliğin halvette zirve yaptığını unutmayın. Allah ve Elçisi (S.A.V.) evlilik öncesi ve esnasında dinlenmeyecek (ve itaat edilmeyecek) de ne zaman dinleyeceğiz. Ahirette Girin Cehenneme Dediğinde Mi Allah'ı Dinleyeceğiz? Sözleşme yapılmadan proje başlamaz; HALVET ise tehlikeli ve Müslüman'a yasaktır.


Kalın hidayet ileSayfa TEKİL ziyaretçi sayısı: 270

Oluşturulma Tarihi: 6.9.2022

Yayın Tarihi: 6.9.2022

Ana Sayfa

Son Eklenenler
Süt Kaç Derecede Mayalanır?

İsmail PALA

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Büyük İnsan

Proje Ortağı

WEB PROGRAMLAMA

WEB YAZILIM - HTML

Sitedeki Bazı Sayfalar
Süt Kaç Derecede Kaynar?

Jersey İnek Sütü

Sokak Sütü Fiyatı

İngilizce Konu Anlatımı

Yumurta Fiyatı