SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı soğuk sıkım ise ağaçtaki meyveden alacağımız sağlıklı beslenmeyi %100'e yakın gerçekleştiririz. Buna soğuk sıkım denmesinin nedeni üretim esnasında 27 °C'nin geçilmemesidir.

NEDİR?

İlk olgunlaşan zeytin meyvelerinin taş ile ezilerek elde edilmesine soğuk sıkım zeytinyağı denir. Bu ezilen zeytinler iki tabaka (hasır) arasında bekletilir ve zeytin yağının sızarak birikmesi sağlanır.NASIL YAPILIR?

Soğuk sıkım zeytinyağı yapımında zeytinlerin yere düşmemesi yağın kalitesini arttırır. Toplanan zeytinin bekletilmeden yağ aşamasına alınması da kalite için önemlidir. Ezme aşamasında makine gücünden faydalanılır. Bu kullanılan makinenin ezen kısmının taş olması önemlidir. Baskı ile ezilmiş zeytinlerin yağları akıtılıp biriktirilir.FAYDALARI

En önemli faydası antioksidan olmasıdır. Bu faydanın elde edilmesi için üretimde kullanılan soğukluk hassaslığının üretimden tüketime kadar devam etmesi ile mümkündür.NERELERDE KULLANILIR?

Salatalarda kullanabilirsiniz. Herhangi bir karışım elde ederken kullanılabilir. Direkt yağ olarak günlük ufak bir miktar içilerek de kullanılabilir.MAKİNESİ

Makine almayı düşünüyorsanız özellikle ezen kısmına dikkat ediniz. Bunun yanında kapasitesi sizin ihtiyacınız kadar olsun.YEMEKLERDE KULLANILIR MI?

Yemeklerde kullanmak israf olur ki şöyle: Rafineri zeytinyağı daha ucuzdur. Soğuk sıkılarak elde edilen sağlıklı olması ve doğallığını ateşe maruz bırakarak yok edersiniz. Onun yerine yemeklerde direkt rafineri zeytinyağı kullansanız daha hesaplı olur.FİYAT - FİYATLARI

Soğuk sıkım zeytinyağı fiyatı her zaman rafineri olandan daha pahalıdır. İşçilik olarak daha fazla işçilik sözkonusudur. Fiyatını etkileyen diğer bir unsur da saklama koşulu daha masraflıdır. Ayçiçek yağının kesinlikle ama kesinlikle üzerinde olmayan (rafineri bile olsa) zeytinyağı fiyatı sizde şüphe uyandırsın.

Şayet sattığınız soğuk sıkım zeytinyağı ve fiyatınıza güveniyorsanız oluşturmakta olduğumuz satıcılar kataloğunda yerverebiliriz.
Copyright 2022
Bu sayfa İsmail PALA tarafından 18.8.2022 tarihinde hazırlanıp yayına alınmıştır.
Anasayfa