Bismillahirrahmanirrahim;
  Kurtuluş Depremi
(6 Şubat 2023)

Konumuz Sahtekar

Yapı ustası duvarı örmüş. Ama duvar eğri olmuş. Eğri olan duvarın arkasına geçen arkadaşları duvara destek vermişler. Duvarın bu tarafında da usta işverenden duvar parasını istemiş ve almış. Parayı alınca seslenmiş ki hadi toparlanın gidiyoruz. Ustalar oradan uzaklaşıp gitmişler.

Bu eğri duvar ne zaman göçer?
Anladık ki eğri duvarların içinde kendimizi güvende hissediyoruz; ama güvende miyiz? Özüne dönmüş müslümanlar da sahtekarların ördüğü evlerde yaşıyor. O özüne dönmüşler her zaman her yerde olan büyük bir güce inandıkları için zayıf evlerine rağmen güçlüdür. 6 şubattan önce sahtekarın yaptığı evde oturuyor olduğumuza dikkat etmemiştik.

Kurtuluş için farkındalık

Artık farkettik değil mi? Aldatmanın inşaat sektörüyle yapılanına kapılarımızı kapatabiliriz. Gündemdeki sorular depremin etkisi ile şunlardır:
 • Yaşadığım şehir ne kadar güvenli?
 • Yaşadığım ilçe ne kadar güvenli?
 • Yaşadığım ev ne kadar güvenli?
 • Yaşadığım dünya hayatı ahiret için ne kadar güven veriyor? • Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığımızın da farkına 6 şubatta vardık. 1 dakika içinde hiç bu kadar insan ölmemişti. İmanına zulüm karıştırmamış olup da ölenlere Allah rahmet etsin. Geride kalanlara istisnasız sabır versin iman versin.
  Rabbim Allah'tır deyip bu söz üzerinde kalanların yardımcılarının intikal süresi 1 saniyeden daha azdır.

  Farkettik ki Allah hep bizimledir. Deprem olduğunda kardeşinizi, babanızı, devleti hemen o an yanınızda bulabilir misiniz? Depremden önce kardeşiniz yanınızdaysa dahi deprem anında kaçıp gitmez mi? Allah hiçbir zaman kaçmaz. Ve hiçbir kulunu terketmez. Kul ise Allah'ı sürekli terkeder.

  STK'lar dahi size yardıma gelse kimisi 3 saat sonra kimi 24 saat sonra gelir. Sırada bekleyenlere ve açılması gereken koridorlara göre de belki de size ulaşmaları 200 saati bulur.

  Kendi canı ile sizden kaçan kardeşiniz canını emniyete alınca ne yaptı? Kurtarma ekibine yalvardı. Onları sizin kaçamadığınız enkazın başına getirdi. Kaçamayan sizin kaçan kardeşiniz orada olduğunuzu bilen kişiydi. Önce can sonra canan sözünü yaşattı ve yaşadı.

  Fazla sevmelerden ve küslüklerden kurtuluş

  Çok sevdiğimiz bebeklerimiz çocuklarımız bizden ölüm ile çekip gitmediler mi? Annemiz, babamız, kardeşlerimiz, komşularımız, dostlarımız vs.. sevenlerin sevdiklerinden ayrılmaları kısa zaman içinde hiç bu kadar çok olmamıştı. Ölüm bize yüksek perdeden şunu haykırdı: Allah'tan başka hiçbirşeyi çok sevme ve çokça bağlanma. Küslüklerini 3 günden uzun tutma hatta ıslak mendil kuruyana kadar tut ki; küsmek sevgiyi hatırlatan birşey olsun.

  Demokrasiden Kurtuluş.

  Bu deprem ile şunu çok iyi anladım demokrasinin sağladığı imkan ile bazı insanlar çok iğrençleşebiliyormuş. Britüs'ün taraftarı olduğunu söyleyen insan Sezar başarısız olsun da benim adayıma yer açılsın diye hiç durmadan... Ben bulaşmadığım demokrasiden daha bi kurtuldum bu deprem ile. Ne Britüs'e taraftar olacağım ne de Sezar'a taraftar olacağım. Seçme ve seçilme hakkı verenlere bu verdikleri hakları geri iade ediyorum. Demokrasi, yönetmek sorumluluğunu almış olanlar başarısız olsun da benim Britüs'üm yönetsin kavgası mıdır? Demokrasi ben ben demenin toplumsal boyutu mudur?

  Devlet Nerede?

  2023-02-09 - 14:58
  DEPREMDEN ETKİLENEN 10 İLİ KAPSAYAN OHAL TEZKERESİ TBMM GENEL KURULU'NDA KABUL EDİLDİ
  (kaynak: tbmm.gov.tr)
  Devlet kendi bürokrasisi ayağına dolaşmasın diye bürokrasisini kaldırdı ve OHAL dedi. Bölgeden haberler tek tek gelmeye başlayınca devlet aklı gelen haberleri üst üste koydu ve oluşan felaketin Ohallik olduğuna karar verdi. Kendini iyi bilen devlet şunu gördü: bürokrasi ile müdahale bu depreme uygun değildir. Gerekli hızın önüne bürokrasi geçmektedir. Bu soruyu soralara devlet cevap vermek için hızını feda etmelidir ki etmedi. Bu sorunun sahipleri meydanı boş buldular. Çünkü devlet meydanda değildi. Ağrıyan dişimiz olduğunda bütün canımız nasıl orada olursa devletde deprem ile meşgul oluyordu. Soru soranlar o yüzden cevap alamadılar. Ellerinde balıkçıda çekilmiş bir fotoğraf olsaydı cevaplarını da kendileri verirlerdi.

  Neden Deprem Oldu?

  Müslümanın inandığı güç bu depremi biliyordu. O dilemeden bu depremi fay dileyemezdi. Peki ama neden böyle bir afet olmasını diledi? Hayat problemdir. Bu problemi çözebilecek akıl herbirimize verilmiştir. Temiz akıl sahipleri bu problemi çözer. Çözer ve ebedi olan; çalışmanın olmadığı mükemmel bir hayata kavuşur. Deprem bir imtihandır. Ve dünyayı kurgulayan yaratıcı biz insanları ve cinleri denemektedir. Problemin çözümü 1400 yıl önce bize tekrar bildirilmiştir. En güvenilir insanın elçiliği ile ve son güne kadar korunmak üzere gönderildi. Bu bildirinin her bir parçasına nas denir. Ayet ve sahih hadislerin her biri bir formüldür.

  Kur'an-ı Kerim ile Depremi Anlamak

  Deprem ile ilgili olabilecek formülleri bildiğim kadar peş peşe sıralamak istiyorum:
 • Mal ve candan eksiltme ile imtihan.
 • O bir sorun yaşatmak istese bütün devletler birleşse o sorunu bizden uzaklaştıramaz.
 • Dünya hayatı geçicidir asıl hayat ahirettir.
 • İnsan ve cinleri her durum ve şartta kulluk için yaratmıştır.
 • O, dilediği gibi imtihan eder; Bize düşen istemektir (DUA)
 • Ahirete inanmak dünyayı tarla yapar.
 • Ölüm habersiz olarak biz yaşama dalmışken gelecektir.
 • Kader vardır ve sözde değil özde müslümana kaderin varlığı şunu tavsiye eder:
  Elinden gidene çokça üzülme. elde ettiğine çokça sevinme.
  Dünya hayatının içinden çıkıp da dışırıdan ölçsek günün birkaç saati kadardır. İçindeyken yapılan ölçümler ile hayat uzun gelir. İnsan bu uzun gördüğü hayatı 3 yaşasa da 5 yaşasa da kısadır. Bu hayatın nasıl geçip gideceği ise elimizde değildir. Biz elimizde olmayan nasıllığı belirlemeye çalışır dururuz. Bizlerin çalışması mutlak hakim olanın dilemesinin yanında nedir ki!

  Lanet olasıca, hemcinsimin o güzelim aklını nasıl da bozdu... Eğri duvarı yıkmayıp o duvar için para alması bozuk akıl ile mümkündür. Salih akıl sahibi bunu yapamaz.

  Biten pilini şarj etmek için güven ve sevgi dolu evine dönen o insan sabah tekrar rızık aramak için çıkamadı. İmtihanının sevdiklerini kaybetme imtihanı olmasına memur olan bozuk akıllı nerede? Tövbe etmez ise cehennemde. Allah, insanları aldatan onlara kötülükler örenler ve hep bu fiilin peşinde olana hidayet verir mi?

  Allah bir hata ile kullarını gözden çıkartsaydı hiçbirimiz cennete gidemezdik. Tövbe kapısı açık iken içeri girelim. Kapandığında dışarda kalanlar toparlanıp cehenneme sürülecek.

  Çalışmayan Yapı Denetimi

  Yapı denetimi diye birşeyin nasıl işlediğini de 6 Şubat 2023 de anladık. O duvarın göçmemesi için duvara destek veren grup yok mu; O grubun içine korumasız bir mühendisi gönderiyoruz. Sokakta değil üniversitede yetişmiş olan bu biçare o haydutların arasına gidiyor ve tehdit ediliyor. Bu denetlemede ısırılan bu mühendis arkadaş da zombiye dönüşebiliyor. Dürüstlük aşısı kuvvetli ise bu ısırma onun dönüşümünü engelliyor.

  Haydi gelin Türkiye olarak hepimiz Allah'ın bize gönderdiği formüle dönelim. Özümüze dönelim.. Yaratılış kodlarımıza dönelim... Çözüm için formül araya araya bi hal olduk. Sezar ile Britüs'ün saltanat kavgasının taraftarı olurken vakit geçip gidiyor. Iskaladığımız formüle dönelim. Biz birey olarak özümüze dönersek toplum özüne dönmüş olacak. Üçlü beşli masalar Sezar'ı devirmek için kuruluyor. Yönetim emanetini seçim ile alanlar Rabbimizin formülünden vazgeçerek seçime girmediler mi? Kafirun Suresine kulak tıkamadılar mı? Ay mı verildi güneş mi verildi ki davadan vazgeçildi?

  İslam Formülü

  Formülün yanlış ellerde uygulanmasından oluşan tarih sayfaları formülün değil uygulamaya çalışanların tarihidir. Bu deprem bizim kurtuluşumuza vesile olsun.
  Allah'ım bizler sana döneceğiz; bu dönüşümüz kabul edeceğin iman ile olsun. Zulüm bulaşmış kirlenmiş iman ile sana döndürme bizi. Türkiye'ye hidayet ver rabbimiz.
  Amin!
  İmkanları (sebepleri) işledin ve buna rağmen zayıf evin içinde isen huzurlu sakin ve güçlü hissetmelisin. Bu hislerin kadardır imanın. Ölüme de yaşama da razı olmadıkça nasıl rabbine razı olmuş olacaksın.

  Bu Yazı İsmail Pala tarafından Kurtuluş Depreminden 18 Gün sonra Saatler Sabahın 6:00'sını gösterirken klavyeye alınmıştır.

  Daha sonra 3.3.2023 tarihinde sabaha karşı 5:00 de tekra düzenlenmiştir.

  İkinci kez düzenlendikten sonra 17.03.2023 13:13 de yayına alınmıştır.

  Allah, depremzedelerin ağırlaşan imtihanlarında onlara bol bol sabır versin.


  Kalın Hidayet İle

  Sayfa TEKİL ziyaretçi sayısı: 244

  Oluşturulma Tarihi: 23.2.2023

  Yayın Tarihi: 17.3.2023

  Ana Sayfa

  Son Eklenenler
  Süt Kaç Derecede Mayalanır?

  İsmail PALA

  Soğuk Sıkım Zeytinyağı

  Büyük İnsan

  Proje Ortağı

  WEB PROGRAMLAMA

  WEB YAZILIM - HTML

  Sitedeki Bazı Sayfalar
  Süt Kaç Derecede Kaynar?

  Jersey İnek Sütü

  Sokak Sütü Fiyatı

  İngilizce Konu Anlatımı

  Yumurta Fiyatı